پنجشنبه, 28 تیر 1397

پاسخ مهدی خزعلی به اظهارات علی جنتی

نامه الکترونیک چاپ PDF

بسم الله الرحمن الرحیم

 

جناب آقای علی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و اهدای تحیّت، ضمن سپاس و قدردانی از اقدام شایسته معاونت فرهنگی ارشاد که نشان از عقلانیت در دولت یازدهم بود، مواردی در مصاحبه حضرتعالی محل تامل است که من باب تذکر تقدیم می شود، انتظار دارم با گام مثبتی که وزارت ارشاد برداشته است، این اشتباه نیز با خوبی و خوشی جبران شود.

1-      فرموده اید که :" مهدی خزعلی دو انتشارات داشته که هر دو انتشاراتش توسط دستگاه قضایی ممنوع‌النشر بوده است و نباید چیزی چاپ می‌کرده است!"

پاسخ 1: اولاً من مدیر مسئول موسسه حیّان هستم و مدیر مسئول  موسسه اباصالح (عج ) سرکار خانم فاطمه موسوی بجنوردی است، و این تعبیر که اینجانب دو انتشارات داشته ام خلاف واقع است، و هیچ حکم قضایی علیه حیان و اباصالح وجود ندارد و این عبارت "ممنوع النشر" نیز خلاف واقع است، در این شش سال که صدها مکاتبه با ارشاد داشتیم دراعتراض که چرا کتاب و مجلات ما را اعلام وصول نمی کنید و سیستم کامپیوتر ارشاد را به روی ما بسته اید، هرگز پاسخ مکتوبی نیافتیم و تنها جواب مسئولان ارشاد این بود که از مقامات امنیتی شفاهی به ما گفته اند که جلوی کار حیّان و اباصالح را بگیرید و ما هم شفاهی جواب می دهیم و هیچ پاسخ مکتوبی ندادند!

جناب آقای وزیر؛ شما خوب می دانید که هیچ اتهام و تخلفی وجود ندارد وهیچ رایی علیه این دو موسسه صادر نشده و بازجوی من فقط برای فشار اقتصادی از چاپ و نشر کتاب ها و نشریات پزشکی ما ممانعت بعمل آورده است!

2-      فرموده اید:" انتشارات حیان به خاطر اینکه از نظر آیین‌نامه نمایشگاه بایستی هر ناشری حداقل 35 عنوان کتاب داشته باشد که حداقل 15 کتاب آن در سال 93 چاپ شده باشد، حذف شد"   " در سال گذشته، انتشارات اباصالح را که به اسم همسر وی است، اجازه دادیم که کتاب‌های پزشکی را بتوانند منتشر کنند و چون مقداری کتاب نیز داشتند و برای اینکه بتوانند آنان را عرضه کنند، امسال به او غرفه داده شد و غرفه اباصالح در نمایشگاه موجود است."

پاسخ 2- اولاً می دانید که حیّان ناشر برگزیده کتب پزشکی بوده است و اکثر ناشران پزشکی امروز از پرسنل دیروز حیّان بوده اند و به تعبیریکی از ناشران بزرگ پزشکی که می گفت:" ناشران پزشکی یا فرزندان حیّان هستند و یا نوادگان حیّان"  ناشری که رتبه نخست ناشران کشور را از حیث تعداد عناوین چاپ اول داشته  و هر 12 ساعت کاری یک عنوان کتاب چاپ اول تقدیم جامعه پزشکی کشور کرده است و تا قبل از فتنه احمدی نژاد هرسال جوایز و لوح های تقدیر می گرفت، به یکباره بعد از سال 88  بدون هیچ اتهام و حکم قضایی تمامی فعالیت هایش توسط ارشاد و به دستور بازجو به حالت تعلیق درآمد، شما می دانید که چقدر  کتاب و نشریه با وانت برای اعلام وصول به ارشاد ارسال داشتیم و اداره توسعه کتاب و کتاب خوانی و مطبوعات داخلی با شرمساری گفتند که سیستم را به روی حیان،  اباصالح،  کتاب سفید،  کتاب حیان بسته اند و امکان اعلام وصول نیست!

وقتی به مسئولین ارشاد ( معاونت فرهنگی و مدیر کل محترم) رجوع می کردیم، می گفتند:" ما که از خدا می خواهیم شما کار کنید، از اداره سیاسی وزارت اطلاعات شفاهی دستور داده اند که اجازه فعالیت و شرکت در نمایشگاه داده نشود، بروید مسئله خود را با بازجو حل و فصل کنید!"

ثانیاً؛ با این استدلال شما که از سال 90تا 93 ناشران35 باید عنوان کتاب داشته باشد تا 6 متر غرفه بگیرد و علت بستن غرفه حیّان نداشتن 35 عنوان کتاب در این سال ها بوده است، باید به عرض برسانم که اگر این قاعده را بر اساس کارنامه نشر منتشره خانه کتاب (مرجع مورد اشاره شما) اجرا کنیم، نیمی از غرفه های نمایشگاه بسته می شود و قطعاً باید قوای حراست شما همین امروز غرفه انتشارات انقلاب اسلامی که فقط آثار رهبری را منتشر می کند، جمع کنند، مردم ما که از پشت کوه نیامده اند، آن متراژ غرفه ای که به انتشارات انقلاب اسلامی داده اید به ناشری تعلق می گیرد که حداقل 200 عنوان کتاب منتشر کرده باشد، گمان نمی کنم در چهار سال گذشته رهبری 200 عنوان کتاب داشته باشند، حتی 20عنوان! حتی 10 عنوان! ....

راه دور نرویم، نمی خواهم نام 500 ناشرفاقد شرایط مذکور را بیاورم که شما فردا با لودر به غرفه هایشان حمله کنید، اگر ملاک شما اطلاعات ثبت شده در سیستم رایانه ای ارشاد است، موسسه اباصالح هم مثل حیّان از سال 90 تا 93 یک عنوان کتاب ثبت شده ندارد و راه برای اعلام وصول او هم مسدود بوده است و نباید غرفه می دادید!!!

جناب آقای وزیر؛ مشکل جای دیگری است،  ما غرفه را قانونی گرفتیم و حتی به متراژ آن اعتراض کردیم و اضافه شد وتا روز سوم هم همه چیز عادی بود،  روز سوم نمایشگاه، جمعه - شلوغترین روز نمایشگاه و در شلوغترین ساعت - بدون هیچ ابلاغ و اخطار قبلی با خشونت تمام چون لشگر مغول ها به فرهنگ مکتوب یورش آوردند و همه اموال و کتاب های ما را به تاراج بردند!

آقای وزیر؛ فکر نمی کنید این نقشه ای بوده برای رویارویی من با دولت یازدهم و ایجاد شکاف میان جبهه اصلاحات؟! آیا دستانی پشت پرده نمی خواهند وحدت جبهه اصلاحات را هدف قرار دهند و شما آب به آسیاب کیهان نشینان ریخته اید؟

3-      فرموده اید:" فحاشی به سران نظام طبیعت خزعلی است!"(به نقل از شفاف نیوز)   "جنتی:خزعلی ذاتا فحاش است" (به نقل از افکار نیوز)    "چرخش جنتی؛ فحاشی به سران نظام طبیعت خزعلی است! " (تیتر جهان نیوز)

پاسخ 3-  جناب آقای وزیر؛ این ادبیات شایسته شما نیست و خود این لفظ، فحاشی و اهانت و مستوجب حد شرعی است ، در واقع شما کسی را فحاش قلمداد کرده اید که این ناسزا توهین محسوب و حد دارد! و صد البته موارد خلاف واقع هم از نظر حقوقی نشر اکاذیب است و در حیطه جرم و مشمول مجازات!  امیدوارم این خطای لسانی را هم مثل معاونت فرهنگی فرهیخته تان جبران کنید.

23 اردیبهشت 1394

والسلام علی من اتبع الهدی

دکتر مهدی خزعلی

افزودن نظر


Joomlart