پنجشنبه, 28 تیر 1397

مخالفین برجام و منافقین حدیبیه!

نامه الکترونیک چاپ PDF

مخالفین برجام و منافقین حدیبیه!
سال ششم هجری بود، پیامبر (ص) به مردم وعده فرمود که: "امسال حج می گزاریم" مهاجرین که شش سال پیش از خانه و کاشانه آواره شده بودند، دلتنگ حّل و حرم، مکه و منا، مروه و صفا، ثور و حرا، کعبه ی بطحا، سر از پای نمی شناختند، مومنین که چند سال پر از جنگ و جهاد را پشت سر گذاشته بودند و حمزه -سید الشهدا- و مصعب و حنظله -غسیل الملائکه- را در معرکه جا گذاشته بودند، به امر رسول الله (ص) سلاح بر زمین گذاشته و بدون دفاع جامه حج بر تن عازم بیت اللله الحرام شدند.
منافقان خرده می گرفتند که محمد (ص) مردم را به مسلخ می برد، قریش دشمن نوزده ساله ماست،او خانه های ما را تاراج و به مال و جان و ناموس ما رحم نکرده، او قابل اعتماد نیست، در بیابان همه را از دم تیغ می گذراند و با این وسوسه ها بذر تردید در دل مومنان می کاشتند، اما پیامبر(ص) عزم جزم کرده بود، جامه احرام بر تن، به شوق کعبه پای در راه نهاد.
در منطقه حدیبیه سواره نظام دشمن راه بر مسلمین بست، خیلی تلاش کردند که مسلمین را به جنگ وادار کنند، اما رهبری الهی، توطئه آنها را خنثی و با زیرکی تن به جنگ نابرابر نداد و کفار را مجبور کرد که در آن ماه حرام پای مذاکرات صلح بنشینند.
مذاکرات آغاز شد، دشمن مسلح خود را در شرایط برتر می دید، و به زعم آنها مسلمین که سیزده سال فشار مکه و سه سال محاصره اقتصادی شعب ابیطالب و شش سال جنگ و جهاد وتحریم های اقتصادی را متحمل شده بودند، باید تن به شرایط قریش می دادند، پیمان صلح حدیبه در شرایطی امضا شد که کفار از پیامبر خواستند نام خدا را از آغاز پیمان نامه حذف کند و او چنین کرد! گفتند:"رسوال الله را نیز قلم بگیر" و رسول خدا چنین کرد، گفتند:" باید سفر را لغو و از راه آمده برگردید " و محمد(ص)آن پیشوای الهی به امر خدا چنین کرد!
هنوز مرکب امضای پیمان صلح حدیبیه خشک نشده بود که فریاد دلواپسان از خیام مسلمین بلند شد که:"وامصیبتا، پیامبرپیمانی ننگین با کفارامضا کرده است!" عده ای در دل مومنین شبهه افکندند که مگرپیامبر(ص) وعده حج نداده بود، پس چه شد!؟ چرا سخن و پیش بینی رسول خدا به وقوع نپیوست؟ این چه پیامبری است؟ آنقدر فتنه و وسوسه دلواپسان تندرو که از امام خویش پیشی گرفته بودند بالا گرفت که رسول خدا به مدینه باز نگشت مگر بعد از آن که همه را تحت شجره گرد هم آورد و در اجتماع مسلمین برای چندمین بار بیعت گرفت، و تا بیعت نکردند، به مدینه باز نگشتو آن بیعت "تحت الشجره" نام گرفت.
حاصل این صلح و بیعت امت با امامشان، پیشرفت مسلمین و رشد چهارصد برابری اسلام و فتح مکه در سال هشتم هجری بود.
اما مولا علی علیه السلام درصفین درآستانه پیروزی بود ومالک یک تکبیربا خیمه معاویه فاصله داشت، که تحت فشار همین تندروها و دلواپسان احمق، ناگزیر به پذیرش حکمیت ابوموسی شد و تاریخ اسلام به انحرافی به وسعت قرنهای حکومت بنی امیه و بنی عباس گرفتار آمد، اگر مومنین، دلواپسان و تندروهای صفین را هم سر جای خود می نشاندند و پشت سر امامشان حرکت می کردند، چشم فتنه را مالک درآورده بود و اسلام علوی بر دنیا عرضه می شد، نه آیین اموی...!
در دوران دفاع هشت ساله، امام(ره) فرمود:" جنگ تا رفع کل فتنه" و شعار ما این بود که:" جنگ جنگ تا پیروزی" و نیز فرمود:"ما اگر از صدام بگذریم از آل سعود نمی گذریم" و بعد به مصلحت ملت، شجاعانه جام زهر را سر کشید و با عربستان هم رابطه برقرارشد و بعد از اندی امت اسلام سقوط و بردار شدن صدام را نظاره کرد!
بگذریم، همه شعارهای "انرژی هسته ای حق مسلم ماست" و فرمایشات رهبری درباب ایستادگی بر تداوم انرژی هسته ای جای خود وامروز روز دیگری است و "کل یوم فی شان" امروز باید با توجه به شرایط و مصالح کشور تصمیم گرفت، اگر پیامبر (ص) می فرماید:"امسال حج می گزاریم" باید بدانیم که حرکت به سوی مکه در سال ششم، مقدمه فتح مکه و حج با عزت سال های بعد است و خداوند صلح حدیبیه را " فتح المبین" می نامد، فراموش نکنیم که همه آن شعارها و ایستادگی ها مقدمه ای است برای امروز ما، که باید پای میز مذاکره بنشینیم و این برجام با تمام کاستی های ظاهری آن "فتح المبین" انقلاب اسلامی است.
باید بدانیم که تمام مراحل مذاکرات با اذن و نظررهبری بوده و این تصمیم یک تصمیم استراتژیک، مهم و حیاتی برای ایران عزیز بوده و امسال نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی است، مراقب باشیم که فریاد تندروها و دلواپسان امروز که شباهت زیادی به منافقین حدیبیه دارد، ما را از مسیر منطق دور و منحرف ننماید و خدای ناکرده ماجرای صفین تکرار نشود.


مهدی خزعلی

15/7/94
*** نقل از نشریه پایتخت کهن ***

افزودن نظر


Joomlart